Nie ulega wątpliwości, że znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach jest niemalże wymogiem. Pracodawcy, nauczyciele, obcokrajowcy spotykani w Polsce lub podczas pobytu poza jej granicami oczekują od nas, że będziemy potrafili porozumieć się w jednym z najpopularniejszych na świecie języków – angielskim, włoskim lub innym. Język obcy warto też znać dla własnego komfortu psychicznego – z nim nie musimy bać się podróżowania po całym świecie, ani martwić się o dobrą pracę. Z pierwszego artykuły wiemy też, że nauka języków obcych ćwiczy naszą pamięć, a także sprzyja relaksowi, koncentracji i podejmowaniu słusznych decyzji. Jeśli mimo to wciąż zastanawiasz się czy warto uczyć się języków obcych, przed Tobą kolejne argumenty potwierdzające słuszność tej teorii.

Wzrost empatii

Znajomość języków obcych nie tylko umożliwia samorozwój w ścisłym rozumieniu tego słowa, ale również wzbogaca nas w takie zdolności, jak empatia. Osoby dwujęzyczne dużo lepiej odnajdują się w społeczeństwie, ponieważ dobrze rozumieją występujące w nim relacje, trafniej odczytują zachowania innych, a komunikacja przychodzi im zdecydowanie łatwiej. Ostatecznie znajomość dodatkowego języka rozwija umiejętność przyjmowania perspektywy, odczuwania stanów psychicznych innych.

Tolerancyjność

Dzięki znajomości języków obcych, a co za tym idzie kultur i tradycji innych niż ojczysta zdecydowanie wzrasta poziom akceptacji różnic występujących między nimi. Nauka języków w sposób absolutnie naturalny uczy tolerancji i otwartości dla tego, co inne.

Poznawanie samych siebie

W czasie nauki języków obcych poznajemy również samych siebie, odkrywamy swoje możliwości, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia, dowiadujemy się na co jeszcze nas stać. W efekcie wzrasta nasze poczucie wartości, pewność siebie. Umiejętność porozumienia się niemal z dowolną napotkaną na swojej drodze osobą daje również ogromną satysfakcję.

Ucieczka od demencji

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, znajomość języków obcych może również przedłużyć naszą młodość, a nawet zdrowie. Okazuje się, że władanie przynajmniej dwoma językami opóźnia rozwój demencji, a także ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera przynajmniej o kilka lat.