Z własnego lub naszych bliskich doświadczenia z pewnością rozumiemy czym jest strach przed komunikacją w obcym języku. Pomimo wieloletniej nauki wybranego języka (np. angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego), opanowania przynajmniej podstawowych zasad gramatyki oraz dość szerokiego zakresu słownictwa wciąż coś, czego do końca nie potrafimy nazwać powstrzymuje nas od posługiwania się nim. Nie wiedzieć czemu w kontakcie z obcokrajowcami czujemy się absolutnie zblokowani. Nie pomagają nawet szczere chęci. A przecież nauka języka z założenia ma poszerzać nasze możliwości, zapewniać swobodną komunikację niezależnie od miejsca, w jakim się znajdujemy oraz ludzi, z jakimi mamy do czynienia. Sprawdźmy więc, jak przełamać barierę językową.

Po pierwsze – nauka języka na głos

Nie ulega wątpliwości, że najlepszą metodą na pokonanie bariery językowej, a także zapobieganie jej pojawienia się jest nauka języka na głos. Przede wszystkim należy osłuchać się z własnym głosem – jego brzmieniem w obcym języku, akcentem, melodią. Co istotne, nie ma sensu ograniczać się do powtarzania pojedynczych słówek (choć to też jest ważne). Warto na głos czytać artykuły w danym języku, książki, a nawet śpiewać piosenki. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam rozmawiać z innymi w obcym języku.

Po drugie – ucz się nie tylko słówek, ale też całych zwrotów

Głównymi przyczynami barier językowych są: wstyd przed mówieniem w obcym języku oraz strach przed nie zrozumieniem tego, co mówią do nas inni. Jedno, jak i drugie często wynika z braku pewności co do własnych umiejętności (niewystarczającej znajomości słów, niemożności złożenia z nich zdań). Być może mamy problem z przełożeniem tego, co chcemy powiedzieć, na język obcy. Może obawiamy się, że nasza znajomość słownictwa jest niewystarczająca. Na szczęście i na to jest rada. Otóż doskonałym sposobem jest nauka całych zwrotów, utartych wyrażeń, zdań oraz związków frazeologicznych. Z ich pomocą podczas rozmowy nie musimy zastanawiać się nad tym, czy jesteśmy poprawni pod względem gramatycznym, a co za tym idzie zaczniemy mówić płynnie, a z czasem także nabierzemy pewności siebie.