Kursy językowe to jedna z najskuteczniejszym metod nauki zarówno języka angielskiego, jak i każdego innego. Zajęcia z lektorem przebiegają zgodnie z dobrze przemyślanym, logicznym harmonogramem – poczynając od wiedzy podstawowej, aż po opanowanie obcej mowy do perfekcji. Gramatyka i słownictwo, słuchanie, czytanie, pisanie – ćwiczenia są rozplanowane tak, by żadna dziedzina w przyszłości nie sprawiała nam najmniejszych problemów. Jednak wciąż, nie oznacza to, że wystarczy ograniczyć się do uczestnictwa w lekcjach. Nawet najlepszy kurs bez wkładu własnego, powtarzania w domu przerabianego w szkole językowej materiału oraz regularnego ćwiczenia nie zaowocuje pozytywnymi efektami. Stąd też, warto poświęcić każdego dnia chwilę na angielski. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach pożyteczne można łączyć z przyjemnym. Podpowiadamy jak uczyć się angielskiego z seriali.

Seriale, które uczą, czyli dlaczego warto oglądać seriale po angielsku

Zanim przejdziemy do omówienia sposobów na naukę angielskiego poprzez oglądanie seriali, chcielibyśmy zaprezentować korzyści, jakie z tego płyną. Jak już zostało wspomniane jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym – podczas seansu kolejnych odcinków jednej z ulubionych serii, jednocześnie osłuchujemy się z językiem angielskim. Co istotne, poznajmy przy tym „żywy” język, tzn. taki, jakim w rzeczywistości posługują się Wyspiarze czy też Amerykanie. W naturalny sposób zapamiętujemy nowe słówka oraz – co istotne – całe wyrażenia, a także uczymy się poprawnego akcentu.

Wybór serialu

Jeśli zdecydujemy się na oglądanie serialu w języku angielskim, ogromnie ważny jest wybór odpowiedniego. Internet daje nam niemal nieograniczone możliwości. Warto jednak wziąć pod uwagę również swoje umiejętności – jeśli jesteśmy na poziomie A dobrą propozycją będą dla nas seriale animowane, również te dla dzieci. Jeżeli nasz poziom to B czy nawet C śmiało możemy sięgnąć po nieco poważniejsze propozycje. Pewne jest jedno – nie ma co, porywać się z motyką na słońce. Na wszystko przyjdzie czas, dlatego lepiej zacząć od dość banalnych pozycji. Grunt to się nie zrażać. Chodzi o to, żebyśmy rozumieli przynajmniej 60-70% wypowiedzi aktorów.

Powtarzanie słówek, wyrażeń

Podczas oglądania serialu warto zwracać uwagę na ciekawe, przydatne słówka i wyrażenia. Jeśli któreś z wypowiedzi aktorów nam się spodobają, śmiało powtarzajmy je na głos. W ten sposób nie tylko zostaną w naszej pamięci, ale też nauczymy się poprawnej wymowy.

Krótkie przerwy na tłumaczenie

Jeśli jakiegoś słówka/wyrażenia nie znamy i a jego sensu nie jesteśmy w stanie wychwycić z kontekstu, nie wahajmy się, zróbmy krótką przerwę, aby sprawdzić w słowniku co ono znaczy. Warto pod ręką mieć także kartkę i długopis na notatki.