Znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach nie tylko jest dużym ułatwieniem, ale wręcz koniecznością. Jeśli chcemy podwyższać swoje kwalifikacje, osiągać sukcesy zawodowe, zwiedzać świat, rozumieć otaczającą nas rzeczywistość i po prostu nie przejmować się tzw. barierą językową nie mamy wyjścia – musimy poznać przynajmniej jeden język obcy. Współcześnie umiejętność biegłego posługiwania się przynajmniej językiem angielskim to absolutny standard. Kolejno możemy próbować sił np. z niemieckim oraz włoskim. Jednak jak zacząć naukę języka? Przedstawiamy pomocne, uniwersalne wskazówki.

Określenie celu

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki w celu nauki wybranego języka obcego przede wszystkim musimy określić cel. Jeśli będziemy wiedzieć do czego dążymy – na ile sprawnie chcemy posługiwać się danym językiem, czy bardziej zależy nam na komunikacji słownej czy poprawnej gramatyce i umiejętności pisania, łatwiej będzie nam zaplanować konkretne działania.

Nauka języków obcych – samodzielnie czy ze szkołą językową?

Przeglądając dział języków obcych w księgarniach bądź też surfując po internecie znajdziemy całą masę poradników dotyczących samodzielnej nauki języków obcych. Opisują one m.in. w jaki sposób zmotywować się do codziennych ćwiczeń, ile czasu na nie poświęcać, po jakie pomoce naukowe sięgnąć, jak znaleźć złoty środek pomiędzy mówieniem, pisaniem, czytaniem i słuchaniem. Różni autorzy służą pomocą, jak rozpisać sobie harmonogram nauki, jakie zadania warto rozwiązywać, a co należy sobie odpuścić. Wielu przekonuje, że języka można nauczyć się samodzielnie. I rzeczywiście trudno temu zaprzeczyć. Zresztą wielu słynnych poliglotów było właśnie samoukami. Musimy jednak spojrzeć na sprawę racjonalnie. W dzisiejszych czasach niemal wszyscy cierpimy na chroniczny brak czasu. Zawsze znajdzie się coś pilniejszego do zrobienia niż nauka języków. Przytłoczeni obowiązkami po pewnym czasie odpuszczamy, chcemy po prostu odpocząć. Dlatego zapisanie się na kurs językowy wciąż wydaje się najlepszym wyjściem. Regularne lekcje z doświadczonym lektorem nie tylko dostarczają nam wiedzy, ale również motywują do powtarzania materiału w domu, przygotowywania się do kolejnych zajęć.