Nie ulega wątpliwości, że angielski jest najpopularniejszym językiem świata. Uznawany za międzynarodowy umożliwia komunikację pomiędzy ludźmi pochodzącymi z różnych zakątków świata. Nie licząc państw, w których angielski stanowi język urzędowy, uczą się go mieszkańcy niemal wszystkich kontynentów, poczynając od obu Ameryk, poprzez Europę i Afrykę, kończąc na Azji i Oceanii. Oznacza to, że niezależnie od tego, w którą stronę globu się udamy czy też jakiej narodowości ludzi napotkamy na swojej drodze istnieje duże prawdopodobieństwo, że mimo wszystko będziemy w stanie się z nimi porozumieć. Poniżej krótka lista krajów, w których mówi się po angielsku oraz kilka ciekawostek dotyczących tego tematu.

Kraje, w których mówi się po angielsku, czyli angielski jako język urzędowy

Większość ludzi zapytanych o kraje, w których mówi się po angielsku bez najmniejszych problemów wymienia Stany Zjednoczone Ameryki, Wielką Brytanię, Irlandię oraz Australię. Co ciekawe, okazuje się, że to tylko początek długiej listy. Któż by pomyślał, że angielski jest językiem urzędowym ponad pięćdziesięciu krajów na całym świecie? A jednak, to prawda! Prócz wymienionych powyżej angielski jest oficjalnym językiem mieszkańców: Barbadosu, Bermudów, Botswany, Hongkongu, Erytrei, Falklandów, Fidżi, Filipin, Ghany, Gibraltaru, Indii, Sudanu, Jamajki, Kamerunu, Kanady, Kenii. Pośród krajów, w których mówi się po angielsku wymienia się również: Lesotho, Liberię, Malawi, Maltę, Mauritius, Mikronezję, Namibię, Nigerię, Nową Zelandię, Pakistan, Portoryko, RPA, Rwandę, Samoę, Seszele, Sierra Leone, Singapur, Tanzanię, Trynidad i Tobago, Ugandę, Zambię oraz Zimbabwe.

Pozostałe kraje, w których mówi się po angielsku

Poza wymienionymi wyżej krajami, w których mówi się po angielsku ze względu na to, że jest ich językiem urzędowym wymienić możemy szereg państw, gdzie ludności mowa ta również nie jest obca. W pierwszej dziesiątce globalnego rankingu krajów, których mieszkańcy biegle posługują się angielskim, choć nie jest ich językiem oficjalnym uplasowały się wyłącznie kraje europejskie. Pierwsze miejsce zajęła Szwecja, drugie – Norwegia, trzecie – Holandia, a na kolejnych: Estonia, Dania, Austria, Finlandia, Polska, Węgry, Słowenia.