W trakcie kilku ostatnich tygodni wszystkim uczniom, a także ich rodzicom głowę zaprzątał przede wszystkim początek nowego roku szkolnego. Obowiązki z tym związane – zakup podręczników, zeszytów oraz niezbędnych przyborów szkolnych pochłonął dużo cennego czasu. Nic więc dziwnego, że wielu zabrakło chwili na zastanowienie się nad tym, czy warto zapisać się na jakieś dodatkowe zajęcia. Na szczęście wciąż nie jest za późno, by rozpocząć kurs językowy w jednej ze szkół prywatnych. Taką opcję powinna wziąć pod uwagę szczególnie młodzież z klas maturalnych, która ma zamiar zdawać maturę z niemieckiego. Przygotowanie do egzaminu z tego języka, szczególnie w wersji rozszerzonej to bowiem nie lada wyzwanie.

Matura z niemieckiego ze szkołą językową

Pewne jest jedno – lekcje niemieckiego w ramach szkolnego programu nauczania, nawet z najlepszym nauczycielem nie sprawią, że na maturze z niemieckiego uzyskamy zadowalający wynik. W tym celu niezbędne są: pełna mobilizacja i zaangażowanie. Bez wątpienia niesamowicie pomocne będą dodatkowe zajęcia z niemieckiego w ramach kursu w szkole językowej. W końcu im więcej kontaktu z językiem, tym więcej zapamiętanych słówek, wyrażeń, dobre osłuchanie się z niemieckim, lepsze oswojenie z gramatyką, a co za tym idzie większe szanse na sukces. Te kilka dodatkowych godzin tygodniowo spędzonych pod okiem lektora może naprawdę dużo zmienić. Szczególnie jeśli zapiszemy się na specjalny kurs przygotowujący do matury, na którym będą omawiane zagadnienia pojawiające się na egzaminie dojrzałości.

Matura z niemieckiego a samodzielna nauka

Z całą pewnością matura z niemieckiego pójdzie nam znacznie lepiej i nie będzie tak stresująca, jak mogłaby być, jeśli dodatkowo zapiszemy się na kurs językowy. Mimo wszystko, warto jednak ćwiczyć samodzielnie w domu. W ciągu tych kilku miesięcy powinno się zacisnąć zęby, zwłaszcza jeśli liczymy na dobry wynik z matury rozszerzonej. Prócz powtarzania materiału z lekcji na lekcję należy podejmować się w domu zadań na słuchanie, próbować na głos opisywać i porównywać obrazki, a także ćwiczyć pisanie tekstów. Jak wiadomo na maturze z niemieckiego pojawiają się krótkie formy pisemne, takie jak ogłoszenie, zaproszenie, notatka oraz dłuższe, m.in. list prywatny/formalny, rozprawka, recenzja, opowiadanie.